کانون‌های مجازی (فهما) به زودی راه‌اندازی می‌شوند
کانون‌هاي مجازي (فهما) به زودي راه‌اندازي مي‌شوند

کانون‌های مجازی (فهما) به زودی راه‌اندازی می‌شوند

حجت‌الاسلام و المسلمين ارزاني با اشاره به ظرفيت‌هاي پايگاه اطلاع رساني (فهما) گفت: اين پايگاه در واقع چتري براي واحد براي انعکاس فعاليت هاي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد است؛ از سوي ديگر از آنجايي که تلاش ما گسترش فعاليت در سطح فضاي مجازي است راه اندازي کانون‌هاي مجازي را در دست اقدام قرار داديم.
شناسه خبر : 13432 تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۹۹ زمان انتشار : ۱۷:۰۹

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه اي (فهما) ازجنوب کرمان: آیین رونمایی از صفحه جنوب استان کرمان در پایگاه اطلاع‌رسانی (فهما) ظهر امروز ۲۵ تير با حضور مجازی حجت الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» رئيس ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد کشور رونمايي شد.

 

حجت الاسلام والمسلمين ارزانی در این ارتباط زنده طی سخنانی اظهار کرد: پايگاه اطلاع رساني فهما در تلاش است تا  بر اساس ظرفیت ها و فعالیت های هر استان، اخبار مربوط به کانون های فرهنگی هنری مساجد را زیر یک چتر واحد انعکاس دهد.

 

رئيس ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد کشور  افزود: تا قبل از ايجاد  صفحات استانی پايگاه‌ اطلاع‌رساني فهما، برنامه های مختلف استانی در قالب های مختلف و به شکلی متکثر عرضه می شود اما ذیل این پایگاه، زیست بوم های مختلف ذیل یک مجموعه واحد دیده می شوند.

 

وي در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه نخستین رویداد ملی (فهما) سال گذشته برگزار شد، اظهار کرد: در کنار آن، زيست بوم بچه هاي مسجد نيز با حمايت هاي ويژه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايجاد شد که در این مجال مناسب می دانم که از حمایت های وی قدردانی کنم،

 

حجت الاسلام والمسلمين ارزاني عنوان کرد: تعداد۴۹۶ کانون فرهنگي هنري مساجد در جنوب کرمان ظرفيت بسيار خوبي براي انجام فعاليت هاي مسجد محور در اين منطقه محسوب می شود.

 

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين مطلب که فضاي مجازي براي ما يک اصل است، گفت: مقام معظم رهبری، در مورد  فضاي مجازي فرمودند: «اگر قرار بود رهبر نباشم در حوزه فضاي مجازي کار مي کردم»؛ اين بيانات رهبري نمايانگر ضرورت، اهميت و اولويت فضاي مجازي است.

 

وي اضافه کرد: در بحث فعاليت در فضاي مجازي، قبل از شيوع کرونا ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد کشور برنامه هايي را براي اجرا در سطح کانون ها ارائه کرده بود اما بعد از شيوع کرونا در مساجد که وسيع ترين فضايي است که ما فعاليت مي کنيم هيچ کدام از نهادهايي که در حوزه مسجد فعاليت دارند، با قوت و قدرت کانون هاي مساجد در فضاي مجازي فعاليت ندارند.

 

حجت الاسلام والمسلمين دکتر ارزاني ادامه داد: ورود ما به حوزه فعاليت ها در فضاي مجازي بسيار مطلوب بوده و اکنون در حال طراحي و برنامه ريزي براي ايجاد کانون هاي مجازي هستيم.

 

رئيس ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد کشور گفت: کانون هاي فرهنگي هنري مجازي، مجزا از کانون هايي هستند که هويت دارند، مانند مساجد مجازي، کانون هاي فرهنگي هنري مجازي نيز به مساجد حقيقي تعلق دارند که با کار کارشناسي ايجاد مي شوند.

 

وي در ادامه به طرح ملی «تابسناه فهما» اشاره کرد و افزود: در تابستان امسال طرح شبستان و رواق ها در سطح کانون هاي مساجد کشور اجرا مي شود، اين طرح برنامه اي ويژه و فاخر همراه با گونه بندي، طبقه بندي و رتبه بندي کانون ها است.

 

حجت الاسلام والمسلمين ارزانی گفت: در حوزه ترويج فرهنگ کتاب و کتابخواني، ۱۲ رواق و ۳ شبستان داريم و رواق هاي کتاب و دانش، از رواق هاي طراحي شده در اين زمينه است که اين ۲ رواق به صورت حرفه اي در اين حوز فعاليت مي کنند و يکي از رواق ها به مباحث آموزشي و ديگري در حوزه کتاب فعاليت مي کند.

 

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: طرح ملي سه شنبه هاي تکريم، نیز يکي از برنامه هاي ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد کشور در راستاي ترويج سبک زندگي اسلامي که سه شنبه هر هفته اجرا مي شود.

 

وي خاطرنشان کرد: تکريم از دفاع مقدس و شهدا دقيقا سبک زندگي اسلامي است، اين سبک زندگي که براي کشور مفید است در واقع در دهه شصت به خوبي عملياتي شد و کل جامعه با نگاه جهادي و متعالي، معنوي و اخلاقي مشکلات زياد آن دوران را مختصر ديده و بر آنها فائق آمدند.

 

حجت الاسلام والمسلمين ارزاني افزود: امروز ۲۳ ذي القعده روز خاصه زيارتي امام رضا(ع) است، که در این مجال سلام خاص و ويژه خودمان را هديه به ساحت آن حضرت مي کنيم ان شاءالله حضرت توفيق زيارتش را نصيب ما کند تا ما بتوانيم از نزديک خدمت حضرت عرض ارادت کنيم.

 

رئيس ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد کشور در گفت: جنوب و شرق استان کرمان فرقي ندارد کل استان کرمان ديار سردار شهيد حاج قاسم سليماني است و به ساحت اين شهيد گرانقدر و کليه شهداي گرانقدر جنوب کرمان عرض سلام داريم.

 

گفتني است؛ اين مراسم با حضور مدير کل و معاونين اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي جنوب کرمان در دفتر مديريت اين اداره کل برگزار شد.